Makedonsko Srpski Kulinarski Recnik

Ванилици
Пита со Јаболка
маст
цело
јајце
жолчка
сок
шеќер во прав
тecтo
гp.
брашно
путер
маргарин
јајца
ореви
мелени
кора
лимон
фил
кисели
јаболка
шеќер
лажици
рум
слатка павлака
ванила
трпеза
или
узо
таратур
шопска
краставица
со
јогурт
солца
масленце
овчо кисело млеко
густо
толчен лук
лук
сол
дробени ореви
домат
пиперка
рендано сирење
сирење
Тавче-гравче
скара
мелено месо
плескавица
кебап
таратор
пилешко
грав
кромид
масло
црвена пиперка
сува пиперка
црвен бибер
црн бибер
магдонос
грав тетовец
тетовски грав
мармалад од јагоди
мармалад од модри сливи
мармалад од сливи
слатко малинки
слатко од вишни
слатко од вишни
слатко од грозје
слатко од диви јагоди
слатко од дуњи
слатко од капини
слатко од лубеница
слатко од праски
слатко од тиква со грозје и ореви
слатко од тикви и оревчиња
слаткоод јагоди
џем од кајсии
џем од портокали

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License